Grecja
W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018 już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.
Garść informacji:
- pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
- od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
330
posiłków i materiałów pierwszej pomocy
5 ha gospodarstwem
15.10.2019
To był kolejny trudny dzień dla mieszkańców obozu Moria na greckiej wyspie Lesbos. Trudny jak wiele poprzednich, bo uchodźcy od kilku tygodni znajdują się tu naprawdę w sytuacji kryzysowej. W przygotowanej na 3000 osób przestrzeni musi się ich pomieścić już 14 000. Ponad 1000 to dzieci i młodzież bez żadnej opieki. Los ich rodziców jest nieznany.
Nie pokażemy Wam dziś, jak bardzo mają pod górkę, jak wygląda Moria, bo zdjęcia z przeludnionego obozu krążą już w internecie. Dziś z okazji Dnia Solidarności z Uchodźcami chcemy Wam pokazać uśmiechnięte twarze dzieci i młodych, dla których razem z Kateriną i Nikosem robimy wszystko, by choć na chwilę poczuli się jak w domu. Dostają od nas cieple posiłki i ciepło otwartego domu. Każdego tygodnia kuchnia Home for All przygotowuje kilka tysięcy smacznych i pożywnych obiadów. Młodzi uchodźcy spędzają z nami czas, pomagają w kuchni, bawią się, grają w planszówki, odpoczywają od ucieczki przed wojną i głodem, którą mają za sobą i przed lękiem o przyszłość, który wciąż ich nie opuszcza.
Pamiętajcie o nich. Wyślijcie im dziś trochę dobrych myśli, a jeśli możecie, pomóżcie nam ich karmić. Mamy w Grecji jeszcze wiele do zrobienia. Uda nam się tylko dzięki Wam!