Nauka w finansowanej przez Was szkole zawodowej zmieniła życie Rachi

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

19.10.2022

— W moim życiu zmieniło się wszystko, jestem bardzo szczęśliwa — mówi Rachidatou. Historię jej życia opowiadamy od końca, bo jako dziecko wcale nie miała powodów do radości. Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Świetna okazja do tego, by przekonać się, jakich narzędzi używamy w Dobrej Fabryce, by tę walkę wciąż wygrywać.

Rodzice Rachidatou zmarli, kiedy była mała. Dzieciństwo spędziła z babcią, pomagając jej na roli i w utrzymaniu domu – na szkołę za wiele czasu nie zostawało. Później było już tylko gorzej. Trafiła do domu dalszej rodziny. Przekonała się, co znaczy głód i poniżanie.

Podopieczną naszego projektu w Burkina Faso spotykamy w stolicy Senegalu. Przez miasto przewala się właśnie fala upałów. Deszcze się skończyły, ale wciąż jest wilgotno i gorąco. Dość mają nawet Senegalczycy. Rachidatou nie narzeka na pogodę, na nic nie narzeka. Jeszcze dwa miesiące temu nie wiedziała co dalej z nią będzie. Jej kraj i rodzina nie dali jej ani korzeni, ani skrzydeł. Szefująca naszym projektem w Burkina Faso Gosia Tomaszewska, poprosiła o pomoc. — To bardzo dobra dziewczyna, którą z każdej strony dręczą źli ludzie. Musimy jej pomóc — pisała. Tuż przed początkiem roku szkolnego we Foyer Maria Goretti w Dakarze, s. Ewa zgodziła się wziąć Rachi pod swoje skrzydła.

Wspierana przez Dobrą Fabrykę i Was szkoła zawodowa dla dziewcząt w Senegalu okazała się najlepszy miejscem dla naszej podopiecznej z Burkina Faso. Nie chodzi o to, by wciąż jej pomagać, ale stworzyć warunki, by zdobyła kompetencje i pewność siebie.

Minął pierwszy miesiąc, Rachi jest uśmiechnięta. Ma coraz więcej koleżanek, które na weekendy zapraszają ją do swoich rodzin. Niesłyszalny wcześniej, nieśmiały głos, bardzo się wzmocnił. W Dakarze zdobywa właśnie zawodowe wykształcenie, które zmieni jej życie na zawsze. Absolwentki Foyer nie martwią się o zatrudnienie. To pracodawcy zabiegają, by zgodziły się dla nich pracować.
Rachi nie jest już głodna, czuje się akceptowana. Nową wiedzę chłonie jak gąbka. Dziś ćwiczenia w kuchni – na obiad wietnamskie specjały. Pomagajcie nam pomagać. Dobra Fabryka nie jest o problemach. To opowieść o spotkanych przez nas ludziach, dla których pomoc szyta jest na miarę!

Seniorzy i dzieci potrzebują wsparcia

Pilna pomoc dla Libanu

Pomagamy Libańczykom od lat, ale sytuacja nigdy nie była tak dramatyczna. Pilnie potrzebujemy funduszy, by zakupić żywność, leki i inne niezbędne produkty dla tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. Wśród nich są dzieci i seniorzy.

czytaj więcej

Mamy już:
63 418
Potrzebujemy:
117 000