Nie przestawaj pomagać Ukrainie

Ukraina

Wojna, która eskalowała w lutym 2022 roku, wywołała ogromny kryzys humanitarny. 6,8 miliona osób uciekło z Ukrainy, a życie milionów ludzi, którzy pozostali w kraju, zostało zrujnowane przez działania wojenne. Ataki rakietowe niszczą infrastrukturę cywilną, w tym sieci energetyczne, wodociągi, szpitale i transport publiczny. Skala cierpienia dotyka zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali w kraju.

GARŚĆ INFORMACJI

  • Około 3,6 miliona osób wciąż pozostaje wewnętrznie przesiedlonych.
  • Ponad 12,6 miliona osób bezpośrednio dotkniętych wojną – doznali ran, stracili bliskich, a ich domy legły w gruzach.
  • Zniszczenia infrastruktury objęły między innymi 3 600 placówek edukacyjnych.
  • System ochrony zdrowia jest na skraju wydolności – odnotowano 2 100 ataków na placówki medyczne, w których zginęło co najmniej 197 osób, w tym lekarze i pacjenci, a wielu innych zostało rannych.
W 2024 roku udzieliliśmy wsparcia ponad

550 rodzinom

mieszkającym 16 km od frontu w obwodzie donieckim.
Dostarczyliśmy ponad

25 000 pacjentom

dziesiątki tysięcy materiałów medycznych, takich jak opatrunki, zestawy infuzyjne i cewniki.
Nawiązaliśmy współpracę z ponad

100 organizacjami,

w tym agencjami ONZ, międzynarodowymi i lokalnymi NGO oraz władzami, aby zapewnić skuteczną, skoordynowaną pomoc.
Stworzyliśmy wytyczne kryzysowe, które pomogły innym organizacjom w udzieleniu wsparcia ponad

40 000 osobom

dotkniętym zniszczeniem tamy w Kachowce w 2023 roku.

28.02.2023

Wczoraj na spotkaniu z partnerami Dobrej Fabryki opowiadaliśmy o roku pracy w Ukrainie, o tym jak zmieniła się Dobra Fabryka, jak zmienił się świat i pomoc humanitarna. Pytali nas, jak radzimy sobie z afrykańskimi projektami, którym długo przed wojną obiecaliśmy stałe wsparcie. Co będzie z Ukrainą teraz, kiedy karawana humanitarna ruszyła do Turcji. Być może podobne pytania chodzą po głowie również Wam.
Wiele razy byliśmy świadkami tego, jak nowe humanitarne kryzysy spychają te poprzednie na dalszy plan. Wsparcie dla Rohingów w Bangladeszu, uchodźców w Grecji zmieniało się z dnia na dzień, kiedy pomocy potrzebowali poszkodowani w skutek nowych konfliktów i katastrof, na które teraz patrzy cały świat. To, że 17 miliardów dolarów pomocy humanitarnej dla Ukrainy stanowi połowę całej międzynarodowej pomocy humanitarnej w 2021 roku, wcale nie oznacza, że w między czasie zakończył się kryzys humanitarny w Jemenie, Demokratycznej Republice Konga czy Sudanie. Ludzie potrzebujący ratunku wciąż tam są.
Ale co ma zrobić człowiek przejęty Ukrainą, angażujący się w pomoc finansową dla ofiar wojny, widząc tragedię, która rozegrała się w Turcji?
Mamy propozycję:
Nie przestawaj pomagać Ukrainie. Ona wciąż bardzo Cię potrzebuje. Jeśli chcesz pomóc Turcji, odezwij się do przyjaciela, pogadaj z sąsiadem, przekonaj kogoś, kto nie pomaga jeszcze nigdzie i połączcie siły. Niech on wesprze Turcję, Ty zostań, gdzie jesteś. Pomocy przybędzie i co ważne, nie braknie jej tam, gdzie wciąż jest potrzebna.
Wszystkie projekty Dobrej Fabryki utrzymujemy dzięki Waszym wpłatom. Mimo że coraz trudniej zebrać kwotę, która pozwoli odpowiedzieć na wszystkie potrzeby naszych podopiecznych, czujemy się za nich odpowiedzialni. Wiemy, że nowe kryzysy nie poprawiają ich sytuacji, przeciwnie. Robimy jednak wszystko, by nie poczuli się osamotnieni, by bezradność znów nie doprowadziła kogoś do śmierci z głodu, braku dostępu do służby zdrowia. Jeśli chcesz robić z nami wspaniałe rzeczy, być tam, gdzie pomoc potrzebna jest najbardziej, zacznij przybijać z nami PIĄTKĘ i załóż zlecenie stałe na 5 złotych tygodniowo! To projekt, który da Ci pewność, że będziesz obecny zawsze tam, gdzie źle się dzieje.
Jeśli już przybijasz nam jedną, a w Twojej kieszeni zabłąkała się gdzieś druga, powiększ zlecenie lub załóż dodatkowe. Obiecujemy, że każdą złotówkę zamienimy w konkretną pomoc.