Burkina Faso
Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.
Garść informacji:
- 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
- współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
- jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
- rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
40
58
30.01.2020
Nowy system nawadniania jest już gotowy! Dobra Fabryka melduje wykonanie kolejnego zadania!
Kiedy kilka lat temu zaczynaliśmy projekt rolniczy w Burkina Faso, wiedzieliśmy, że mieszkańcy Gourcy bezwzględnie potrzebują pomocy, ale nie sądziliśmy, że sytuacja w tych okolicach będzie się tak drastycznie pogarszała. Po pierwsze w kość daje mieszkańcom klimat. Wody z roku na rok jest coraz mniej, temperatury szaleją i bez inwestycji w nowe rozwiązania do nawadniania pogoda mogłaby pokrzyżować nasze plany na zazielenianie kolejnych hektarów. Po drugie w okolicy robi się naprawdę niebezpiecznie. Bardzo uaktywniły się grupy terrorystów, które nękają mieszkańców północnych regionów kraju i systematycznie przeprowadzają krwawe zamachy. W ostatnią sobotę w sąsiedniej prowincji dżihadyści zaatakowali znów, zginęło 30 osób. Tydzień wcześniej 36.
Gosia Tomaszewska, nasi podopieczni i projekt są bezpieczni. Aktywność terrorystów póki co skupia się na przygranicznych miejscowościach. Cały czas jednak monitorujemy sytuację i wprowadzamy najwyższe środki ostrożności.
Mimo piętrzących się trudności idziemy naprzód. Dziś każdy z Was, kto kilka miesięcy temu zdecydował się powierzyć nam swoje 7 złotych, może być dumny, że dzięki niemu 1 metr kwadratowy pustyni już pustynią nie jest. Wasze wsparcie w tym projekcie mierzy się właśnie odcieniami zieleni i uśmiechami na twarzach najuboższych mieszkańców wioski, którym ziemia daje zdrowy, bilansujący ich dietę pokarm.
Kilka dni temu kilkudziesięciu nowych kandydatów do pracy w naszym ogrodzie wzięło udział w szkoleniu przeprowadzonym przez speców od nawadniania. Przygotowaliśmy dla nich 38 działek. Jest też miejsce na 2 komposty, rozsady i na drzewa owocowe. Posadzimy banany, papaje i mango. Dzięki szkoleniu nowi ogrodnicy wiedzą już jak przygotować swoje działki, jak konserwować panele słoneczne, które generują energię do pomp zanurzonych w studniach i w jaki sposób najlepiej korzystać z zasobów wody.
Na sąsiednim polu, które oddaliśmy do użytku prawie dwa lata wcześniej, rośnie już sałata, kapusta, szczaw, zielona fasola, marchewka, cebula, ziemniaki, cukinia, bakłażany i wiele innych smakołyków.
Wspólnie z Wami z sukcesem odebraliśmy pustyni prawie trzy hektary, zamieniając je w wielki warzywny ogród, spełnienie marzeń dla mieszkańców Gourcy i okolic!