Pomagamy mieszkańcom Wyszogrodu w zabezpieczeniu przed zimnem okien uszkodzonych przez wybuchy

Ukraina

Wojna, która eskalowała w lutym 2022 roku, wywołała ogromny kryzys humanitarny. 6,8 miliona osób uciekło z Ukrainy, a życie milionów ludzi, którzy pozostali w kraju, zostało zrujnowane przez działania wojenne. Ataki rakietowe niszczą infrastrukturę cywilną, w tym sieci energetyczne, wodociągi, szpitale i transport publiczny. Skala cierpienia dotyka zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali w kraju.

GARŚĆ INFORMACJI

  • Około 3,6 miliona osób wciąż pozostaje wewnętrznie przesiedlonych.
  • Ponad 12,6 miliona osób bezpośrednio dotkniętych wojną – doznali ran, stracili bliskich, a ich domy legły w gruzach.
  • Zniszczenia infrastruktury objęły między innymi 3 600 placówek edukacyjnych.
  • System ochrony zdrowia jest na skraju wydolności – odnotowano 2 100 ataków na placówki medyczne, w których zginęło co najmniej 197 osób, w tym lekarze i pacjenci, a wielu innych zostało rannych.
W 2024 roku udzieliliśmy wsparcia ponad

550 rodzinom

mieszkającym 16 km od frontu w obwodzie donieckim.
Dostarczyliśmy ponad

25 000 pacjentom

dziesiątki tysięcy materiałów medycznych, takich jak opatrunki, zestawy infuzyjne i cewniki.
Nawiązaliśmy współpracę z ponad

100 organizacjami,

w tym agencjami ONZ, międzynarodowymi i lokalnymi NGO oraz władzami, aby zapewnić skuteczną, skoordynowaną pomoc.
Stworzyliśmy wytyczne kryzysowe, które pomogły innym organizacjom w udzieleniu wsparcia ponad

40 000 osobom

dotkniętym zniszczeniem tamy w Kachowce w 2023 roku.

25.11.2022

Dwa dni temu na blok mieszklany w Wyszogrodzie w obwodzie Kijowskim spadła rosyjska rakieta. Zapewne miała zniszczyć rozdzielnie prądu lub elektrociepłownię. Zniszczyła życie kilkudziesięciu rodzin. Oficjalnie 7 osób zginęło, ale ludzie, których spotykamy na miejscu mówią, że ten bilans wzrośnie, gdy uda się odgruzować rumowisko. Jesteśmy na miejscu. Odpowiadamy na podstawowe potrzeby, bo właśnie podstawowych rzeczy tu brakuje.

Chodzimy wokół budynku, z którego pozostały zgliszcza. Odłamki i siła wybuchu uszkodziły również sąsiednie bloki. Po kilkudziesięciu godzinach od eksplozji w mieszkaniach znów są ludzie. Wyrzucają przez okna gruz i zniszczony dobytek swojego życia. Na parkingu obok zwęglonych wraków samochodów młodzi mężczyźni organizują punkty stolarskie. Brakuje wszystkiego, gwoździ, młotków, rękawiczek. Właśnie z tymi rzeczami wracamy tu po kilkudziesięciu minutach. Mieszkańcy mają łzy wzruszenia. Nie mogą czekać, aż organizacje pomocowe zorganizują się i dotrą na miejsce z pomocą. Gwoździ, folii i narzędzi potrzebują teraz, bo gdzieś muszą spać. By wrócić do zdewastowanych mieszkań, dziury po oknach trzeba zabezpieczyć natychmiast. W nocy temperatury są już ujemne. Dziękują, że jesteśmy i pomagamy od razu.

Wracamy, mając przekonanie, że znów znaleźliśmy się we właściwym miejscu o właściwym czasie — nasza pomoc dotarła na do nich od razu. — Przejdziemy przez to, damy radę. Jesteśmy niezłomni. Dziękujemy, że jesteście z nami — mówią nam na pożegnanie mieszkańcy Wyszogrodu.

By działać natychmiast, być tam, gdzie ofiary wojny potrzebują nas właśnie w tej chwili, potrzebujemy Was. Porosimy, dolejcie paliwa do trwającej na stronie głównej naszej pilnej zbiórki na Ciepłe Paki dla Ukrainy.