Prosimy Was o ciepło, dużo ciepła dla Ukrainy

Ukraina

Wojna, która eskalowała w lutym 2022 roku, wywołała ogromny kryzys humanitarny. 6,8 miliona osób uciekło z Ukrainy, a życie milionów ludzi, którzy pozostali w kraju, zostało zrujnowane przez działania wojenne. Ataki rakietowe niszczą infrastrukturę cywilną, w tym sieci energetyczne, wodociągi, szpitale i transport publiczny. Skala cierpienia dotyka zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali w kraju.

GARŚĆ INFORMACJI

  • Około 3,6 miliona osób wciąż pozostaje wewnętrznie przesiedlonych.
  • Ponad 12,6 miliona osób bezpośrednio dotkniętych wojną – doznali ran, stracili bliskich, a ich domy legły w gruzach.
  • Zniszczenia infrastruktury objęły między innymi 3 600 placówek edukacyjnych.
  • System ochrony zdrowia jest na skraju wydolności – odnotowano 2 100 ataków na placówki medyczne, w których zginęło co najmniej 197 osób, w tym lekarze i pacjenci, a wielu innych zostało rannych.
W 2024 roku udzieliliśmy wsparcia ponad

550 rodzinom

mieszkającym 16 km od frontu w obwodzie donieckim.
Dostarczyliśmy ponad

25 000 pacjentom

dziesiątki tysięcy materiałów medycznych, takich jak opatrunki, zestawy infuzyjne i cewniki.
Nawiązaliśmy współpracę z ponad

100 organizacjami,

w tym agencjami ONZ, międzynarodowymi i lokalnymi NGO oraz władzami, aby zapewnić skuteczną, skoordynowaną pomoc.
Stworzyliśmy wytyczne kryzysowe, które pomogły innym organizacjom w udzieleniu wsparcia ponad

40 000 osobom

dotkniętym zniszczeniem tamy w Kachowce w 2023 roku.

24.11.2022

Punkty Niezłomności to miejsca, w których mieszkańcy Kijowa znajdą schronienie, kiedy energii nie będzie dłużej niż 24 godziny. Dostaną w nich jedzenie, miejsce do spania, bezpieczny schron na wypadek nalotów, leki i pierwszą pomoc. Nikomu nie wolno zdradzać ich lokalizacji.

Rozmawiamy z burmistrzem Browarów. To tu w pierwszych dniach wojny spadł olbrzymi pocisk balistyczny Iskander. 100 tysięczna miejscowość na przedmieściach Kijowa przygotowuje się na najgorsze. Schodzimy do schronów też w innych częściach stolicy.

I tutaj należy wyjaśnić, z czym wiąże się brak prądu. To nie tylko przymusowa kolacja przy świecach. To kompletna destabilizacja życia. To brak ogrzewania i wody, ciemne, niebezpieczne ulice, brak internetu, łączności komórkowej. To chaos, zupełna bezradność i nieuchronność zagrażającemu życiu zimna. Wczorajsze ataki wyłączyły prąd na długie godziny. Setki tysięcy ludzi wciąż odciętych jest od światła i możliwości ogrzania się.

Podłączamy właśnie trzy Punkty Niezłomności do łączności satelitarnej, ale potrzeb jest więcej. Prosimy Was o ciepło, dużo ciepła dla Ukrainy. To, że wojna u naszego sąsiada spadła w rankingu medialnych tematów, nie oznacza, że dobiegła już końca. Jest ciężej niż kiedykolwiek wcześniej.

Zbiórka na Ciepłą Pakę dla Ukrainy trwa. Dołączcie!!! Prosimy Was o to my, proszą Was o to dzielni Ukraińcy, którzy nigdzie nie chcą się stąd ruszać. To ich dom, ich miejsce.