Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej z Siostrą Agnieszką na Pierwszej Linii Frontu

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

21.08.2024

To niezwykłe, do czego człowiek jest w stanie się przyzwyczaić. Nawet do wojny. W Dem. Rep. Konga nikt już chyba nie wie, o co tu się walczy. Finał zdefiniuje nie tych, którzy mają rację, ale tych, którzy przeżyli.

Siostra Agnieszka Gugała, dyrektorka ośrodka dożywiania w Ntamugendze, to okno na ten dziwny świat. Odsłuchujemy wiadomości od niej – to był chyba znośny tydzień. Zachorowań na małpią ospę w regionie nie jest tak dużo, nadal nikt w pobliżu nie strzelał, a i dzieci wchodzących na niewybuchy na polach jakoś ostatnio mniej. Definicja normalności jest tu bardzo przesunięta w stronę czegoś, co w Polsce nazwalibyśmy piekłem.

Misjonarze nie są z niego wyjęci. Moskity gryzą ich tak samo mocno, a malaria czy cholera nie dzielą ludzi na leczonych i leczących. Zabłąkane między walczącymi kule nie zmieniają toru lotu, kiedy pracownik szpitala wyjeżdża po zakupy, żeby nakarmić pacjentów. Wielokrotnie prosiliśmy – Siostro, robi się niebezpiecznie, czas na ewakuację. Nigdy nie dała się namówić na odpoczynek, poza przyjazdem po przenośne USG, które teraz ratuje życie dziecięcych pacjentów kardiologicznych.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej to dzień tych, którzy swoje życie poświęcają służbie innym. W samym 2023 roku podczas wykonywania misji zginęło prawie 280 pracowników humanitarnych. Ilu zostało rannych, poważnie zachorowało lub zostało zranionych? Nie sposób się doliczyć. To ludzie, którzy zapytani o sytuację często odpowiedzą „Przepraszam, że się nie odzywałam, ale dopadła mnie malaria, a poza tym schowałam się z tym małym pod prysznicem. Akurat strzelali, a w łazienkach jest najdalej od okien i ścian zewnętrznych. Kochani, wysyłam Wam fotkę, zobaczcie jak teraz maluch wygląda”.

Dziękujemy Wam za regularne wspieranie Aniołów, którzy niosą pomoc najsłabszym. Wiemy, że regularnie czytają komentarze od Was i doceniają każde dobre słowo. To bardzo ważne, by choćby na drugim końcu świata czuć, że jest w Polsce ktoś, kto o nich pamięta. Że nie są sami w tym trudzie, ale mają Wasze wsparcie – dziesiątki tysięcy Dobrofabrykantów!

Seniorzy i dzieci potrzebują wsparcia

Pilna pomoc dla Libanu

Pomagamy Libańczykom od lat, ale sytuacja nigdy nie była tak dramatyczna. Pilnie potrzebujemy funduszy, by zakupić żywność, leki i inne niezbędne produkty dla tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. Wśród nich są dzieci i seniorzy.

czytaj więcej

Mamy już:
63 218
Potrzebujemy:
117 000