To największy atak od początku inwazji

Ukraina

Wojna, która eskalowała w lutym 2022 roku, wywołała ogromny kryzys humanitarny. 6,8 miliona osób uciekło z Ukrainy, a życie milionów ludzi, którzy pozostali w kraju, zostało zrujnowane przez działania wojenne. Ataki rakietowe niszczą infrastrukturę cywilną, w tym sieci energetyczne, wodociągi, szpitale i transport publiczny. Skala cierpienia dotyka zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali w kraju.

GARŚĆ INFORMACJI

  • Około 3,6 miliona osób wciąż pozostaje wewnętrznie przesiedlonych.
  • Ponad 12,6 miliona osób bezpośrednio dotkniętych wojną – doznali ran, stracili bliskich, a ich domy legły w gruzach.
  • Zniszczenia infrastruktury objęły między innymi 3 600 placówek edukacyjnych.
  • System ochrony zdrowia jest na skraju wydolności – odnotowano 2 100 ataków na placówki medyczne, w których zginęło co najmniej 197 osób, w tym lekarze i pacjenci, a wielu innych zostało rannych.
W 2024 roku udzieliliśmy wsparcia ponad

550 rodzinom

mieszkającym 16 km od frontu w obwodzie donieckim.
Dostarczyliśmy ponad

25 000 pacjentom

dziesiątki tysięcy materiałów medycznych, takich jak opatrunki, zestawy infuzyjne i cewniki.
Nawiązaliśmy współpracę z ponad

100 organizacjami,

w tym agencjami ONZ, międzynarodowymi i lokalnymi NGO oraz władzami, aby zapewnić skuteczną, skoordynowaną pomoc.
Stworzyliśmy wytyczne kryzysowe, które pomogły innym organizacjom w udzieleniu wsparcia ponad

40 000 osobom

dotkniętym zniszczeniem tamy w Kachowce w 2023 roku.

16.11.2022

We wtorek 15 listopada Rosja znów przeprowadziła w Ukrainie zmasowany ostrzał rakietowy. Największy taki od początku inwazji. Celami były obiekty infrastruktury krytycznej i budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. W efekcie już 10 milionów Ukraińców pozbawionych jest prądu. Ukraińcy nigdy wcześniej nie potrzebowali naszej pomocy bardziej niż właśnie teraz.

Za kilka dni jedziemy z transportem ciepła do centralnej Ukrainy. To tam potrzeba go teraz najbardziej. Nasi partnerzy proszą o ratunek. Są wycieńczeni i zziębnięci. Pomoc nie dociera do Ukrainy już w takiej ilości, jak wcześniej. Nie możemy być obojętni. Już teraz rusza zbiórka na ten cel.

Ciepła Paka to każdego roku odpowiedź Dobrej Fabryki na zimno, którego doświadczają osoby w kryzysie bezdomności w Polsce. W tym roku prócz nich, musimy pomóc również naszym sąsiadom.

Jedziemy na miejsce, bo śmiertelnym zagrożeniem są nie tylko spadające rakiety, ale i zimno. Śpiwory, ciepłe koce, lampy naftowe, piecyki rakietowe, ogrzewacze, odzież termiczna i wysokoenergetyczne posiłki. To wszystko zabieramy do Ukrainy.

Wojna w Ukrainie się jeszcze nie skończyła. Teraz agresja Moskwy wymierzona jest przeciw ludności cywilnej. Pomóżmy im przetrwać tę zimę. Podarujmy Ciepłą Pakę dla mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji.