Łyk porannej, gorącej herbaty… czy kiedykolwiek zastanowiłeś się, w jakich warunkach powstaje? Kim są ludzie przerzucający między swoimi palcami ziarna kawy, którą być może pijesz, czytając ten tekst?
Najczęściej jest to matka, która – chcąc nakarmić swoje dzieci – spędza godziny na polu uprawnym. To również kobieta, która chce zapłacić za leczenie starszych rodziców, dlatego szyje Twoją koszulkę. Za każdą rzeczą, którą kupujesz, stoi konkretny człowiek.
13 maja to dzień Sprawiedliwego Handlu. Czym jest Fair Trade? To przede wszystkim godne płace dla pracowników, bezpieczne i pełne szacunku praktyki handlowe, uczciwe ceny oraz odpowiednie warunki socjalne.
Z każdej wypitej filiżanki kawy tylko niewielka część zysku dociera do pracownika. Pensja nie wystarcza nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb swoich i swojej rodziny.
W Burkina Faso, gdzie prawie 50% populacji żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie, od lat prowadzimy projekt wspierający lokalną przedsiębiorczość. Założyliśmy spółdzielnię, w której dbamy o miejsca pracy, a także przygotowujemy ponad 50 kobiet do zawodu krawcowej. Wybudowaliśmy młyn, który mieli ziarno z pól rodzin objętych naszym wsparciem. Ogród warzywny karmi rodziny, ale także zapewnia produkty do sprzedaży.
Dziś zachęcamy Was do zrobienia dobroczyniących zakupów w naszym charytatywnym sklepie. Każdy produkt, który w nim znajdziesz, został wykonany z poszanowaniem zasad Sprawiedliwego Handlu. Wystarczy zakup jednej koszulki z certyfikatem fair trade, abyśmy mogli zapewnić potrzebującym narzędzia do ogrodu w Burkina Faso. Jeden taki zestaw dla żyjących w skrajnej biedzie mieszkańców Gourcy stanowi obietnicę nowego startu i życia, o jakim marzą.