Głód - Mauretania i Demokratyczna Republika Konga
Powierzchnię Mauretanii zajmują w większości piaski Sahary (ponad 80%). Jest to czwarty najbardziej wrażliwy kraj na świecie pod względem zmian klimatycznych. Choć żyje tam zaledwie 4,4 mln ludzi, jest to klasyczny przykład problemu głodu wynikającego z ubóstwa i niewystarczającej produkcji żywności.
Demokratyczna Republika Konga to drugi co do wielkości kraj w Afryce. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne, z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.
Garść informacji:
Mauretania
- jeden z najbiedniejszych krajów świata – w niektórych jego regionach ludzie żyją za mniej niż 1,25 dolara dziennie
- z powodu deficytu żywności, kraj musi importować 70 % żywności
- 21% dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na chroniczne niedożywienie
- 26,8% populacji w porze suchej, trwającej nawet 6 miesięcy, zmaga się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego
Demokratyczna Republika Konga
- 15,6 mln ludzi – 18% całej populacji Konga cierpi głód
- 3,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
- 41,8% dzieci poniżej 5. roku życia ma zahamowany wzrost w wyniku niedożywienia
- 63,2% dzieci poniżej 5. roku życia i 41% kobiet w wieku 15-49 lat cierpi na anemię
793
165
Jakie będzie moje dziecko? Co po mnie odziedziczy? Urodę? Zainteresowania? Talenty? – te pytania zadaje sobie każda mama na początku macierzyństwa. Jednego z pewnością żadna z nich nie chciałaby przekazać swojemu dziecku – GŁODU.
Jednak wciąż od pokoleń miliony mam na całym świecie cierpi z powodu głodu, nie mogąc przerwać tego destrukcyjnego dziedzictwa w skutek skrajnej biedy i życia na terenach ogarniętych wojnami. Głód pierwszego tysiąca dni życia nie kończy się nigdy. Organizm dziecka poniżej 5. roku życia, które nie otrzymuje wystarczająco dużo jedzenia, traci możliwość prawidłowego uformowania potrzebnych neuronów. Bez odpowiedniej diety na tym ważnym etapie rozwoju dziecko nie będzie już nigdy tym, kim mogłoby się stać.
Dzień Mamy zawsze przypomina nam o silnych, pięknych i inspirujących mamach, które spotkaliśmy na naszej fundacyjnej drodze. Wiele z nich z pełną determinacją, nieraz po wielu dniach wędrówki, przynosi swoje dzieci do naszych ośrodków dożywiania w Kongu i Mauretanii. Same najczęściej ciężko doświadczone przez życie i niedożywione, próbują zatrzymać tę spiralę głodu. Robimy wszystko, by im w tym pomóc.
W naszych ośrodkach wyprowadzamy najmłodszych z choroby głodowej, a rodziców szkolimy z hodowli roślin i zasad dietetyki. Kiedy mali pacjenci zakończą terapię, regularnie odwiedzamy ich w domach. Od początku działalności Dobrej Fabryki uratowaliśmy już dziesiątki tysięcy dzieci. Każdego dnia trafiają do nas kolejne. Tylko dzięki Wam nie odmawiamy pomocy nikomu.
Z okazji Dnia Matki, spełnij największe marzenie kobiety! Nakarm w jej imieniu jej największy skarb.