Zapełnij świąteczny stół

WielkaMoc Dobra - dla Ukrainy

Wesprzyj
Mamy już
9 140
Potrzebujemy
8 300
Akcje wsparło: 182 osoby
Udostępnij

Ukraina

Wojna, która eskalowała w lutym 2022 roku, wywołała ogromny kryzys humanitarny. 6,8 miliona osób uciekło z Ukrainy, a życie milionów ludzi, którzy pozostali w kraju, zostało zrujnowane przez działania wojenne. Ataki rakietowe niszczą infrastrukturę cywilną, w tym sieci energetyczne, wodociągi, szpitale i transport publiczny. Skala cierpienia dotyka zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali w kraju.

GARŚĆ INFORMACJI

  • Około 3,6 miliona osób wciąż pozostaje wewnętrznie przesiedlonych.
  • Ponad 12,6 miliona osób bezpośrednio dotkniętych wojną – doznali ran, stracili bliskich, a ich domy legły w gruzach.
  • Zniszczenia infrastruktury objęły między innymi 3 600 placówek edukacyjnych.
  • System ochrony zdrowia jest na skraju wydolności – odnotowano 2 100 ataków na placówki medyczne, w których zginęło co najmniej 197 osób, w tym lekarze i pacjenci, a wielu innych zostało rannych.
W 2024 roku udzieliliśmy wsparcia ponad

550 rodzinom

mieszkającym 16 km od frontu w obwodzie donieckim.
Dostarczyliśmy ponad

25 000 pacjentom

dziesiątki tysięcy materiałów medycznych, takich jak opatrunki, zestawy infuzyjne i cewniki.
Nawiązaliśmy współpracę z ponad

100 organizacjami,

w tym agencjami ONZ, międzynarodowymi i lokalnymi NGO oraz władzami, aby zapewnić skuteczną, skoordynowaną pomoc.
Stworzyliśmy wytyczne kryzysowe, które pomogły innym organizacjom w udzieleniu wsparcia ponad

40 000 osobom

dotkniętym zniszczeniem tamy w Kachowce w 2023 roku.
Karmimy

Biała, wyprasowana wyszywanka. Haftowana przez babcię chusteczka na koszyk, z którego ucieka zapach chrzanu i domowego chleba. Smak paski, wypiekanej przez mamę.

Ukraińcy, którymi się opiekujemy, mimo wojny i trudu noszą w sercu żywe wielkanocne wspomnienia. Święta w otoczeniu rodziny, bez poczucia zagrożenia. Bez dźwięku alarmu przeciwlotniczego.

Czy możemy sobie wyobrazić Wielkanoc nad pustym talerzem? Dla naszych podopiecznych z Ukrainy, których głód dotyka na co dzień, to niestety prawdopodobna rzeczywistość.

Wierząc, że Wielkanoc ma moc, prosimy Was o wspólne zapełnienie stołu tym, którzy marzą o choć jednym pełnym posiłku.

Największej pomocy potrzebują ludzie starsi i schorowani – ucieczka przed wojną jest ponad ich siły i możliwości finansowe. To często mieszkańcy najbiedniejszej, 13-tej dzielnicy Kijowa. – mówi Yevhenii

Wojna wywołała lawinowy wzrost cen żywności, leków, paliwa i energii. W wielu miejscach żywności nie można nawet kupić. Najubożsi – często seniorzy – nie są w stanie kupić podstawowych produktów. Talerz pełen wielkanocnych potraw stał się luksusem.

Koszt jednego talerza dla seniora w Ukrainie to około 16 zł – tyle wystarczy, by zjadł pełnowartościowy posiłek wielkanocny. Dołącz do zbiórki i obserwuj, jak stół zapełnia się dzięki Twojemu Dobru! Masz Wielką Moc – wykorzystaj ją w Dobrym celu.