Podaruj pełny plecak

Przygotujmy dzieci do szkoły!

Wesprzyj
Mamy już
6 405
Potrzebujemy
6 000
Akcje wsparło: 116 osób
Data rozpoczęcia: 20.08.2024
Udostępnij

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

Uczymy

Aż 2 na 3 dzieci w Afryce Zachodniej ma problem z uczęszczaniem do szkoły. Skutek? Opłakany. Brak edukacji jest powiązany z wielokrotnie wyższą śmiertelnością w dorosłości.

Większość rodzin nie może pozwolić sobie na wydatki związane z nawet najprostszą szkolną wyprawką. Balansując na granicy ubóstwa i mając do wydania dziennie niecałego dolara, nikt nie myśli o zakupie plecaka, piórnika, długopisów, czy zeszytów, tylko o tym jak cudem nakarmić całą rodziną.

Chociaż szkoła w Burkina Faso czy w Togo jest teoretycznie darmowa, dzieci często muszą z niej rezygnować, nie mając choćby jednej pary szkolnych kapci czy zeszytu. To sprawia, że powszechny dostęp do edukacji – podstawowe prawo każdego człowieka – nie jest faktem, a pobożnym życzeniem.

Posiadanie przez ucznia jednego szkolnego podręcznika zwiększa jego umiejętność czytania aż do 20%.

Katharina Michaelowa, Annika Wechtler (2006)

Szkoły w Togo i w Burkina Faso uczą nie tylko przedmiotów, które znamy z własnych szkolnych ławek. Uczą także rolnictwa, sadzenia drzewdbania o zwierzęta gospodarskie, rozsądnego gospodarowania wodą i podstaw zdrowego odżywiania.

Brak podstawowej edukacji na powyższe tematy ma katastrofalne skutki dla całej społeczności. Nie może być tak, że brak zeszytu lub najtańszych klapek, by dotrzeć na lekcje, stoi na przeszkodzie do zdobycia podstawowych umiejętności potrzebnych do przetrwania w tej części świata!

Co stworzymy dzięki Twojej pomocy

Nasza Dobra Fabryka rusza pełną parą, a jej tryby chcą wyprodukować aż 50 szkolnych wyprawek dla dzieci w Burkina Faso i 10 wyprawek dla dzieci w Togo. Średnia cena jednej wyprawki, która wystarczy na minimum 1 rok nauki, to około 100 zł.

W skład szkolnej wyprawki wchodzą m.in.:

  • Małe i duże zeszyty (nawet do kilkunastu sztuk)
  • Piórnik pełen długopisów, ołówków; gumka i temperówka
  • Zestaw przyborów geometrycznych
  • Liczydło z patyczków
  • Bidon na wodę
  • Klapki
  • Komplet podręczników szkolnych
  • Tornister
  • Tabliczka do pisania, kreda i gąbka (bardzo ważne w młodszych klasach)
  • Materiał potrzebny do uszycia mundurka szkolnego oraz strój na zajęcia wychowania fizycznego.

Wspieramy rodziców w zakupie wyprawek, ale nie zapewniamy 100%. Pomoc jest niezbędna, ale ważne jest, by rodzice uczyli się rozsądnego gospodarowania budżetem domowym i poczucia odpowiedzialności za dzieci.

Gosia Tomaszewska

Czy mogę przekazać dary?

Ze względu na bardzo wysokie koszty transportu (liczone w setkach złotych, które moglibyśmy przekazać na bezpośrednią pomoc), zdecydowaliśmy się na zakup wszystkich potrzebnych artykułów papierniczych na miejscu. W ten sposób możemy również wspierać miejscową produkcję, co wpływa na dobrobyt wszystkich obywateli kraju.

W jaki sposób dowiem się, czy moja darowizna trafiła do potrzebujących dzieci?

Postępy w kompletowaniu wyprawek będziemy publikować na naszym Facebooku, Instagramie oraz poprzez Newsletter. Obserwujcie nas!

 

Podaruj pełny plecak

Przygotujmy dzieci do szkoły

Nasza Dobra Fabryka rusza pełną parą, a jej tryby chcą wyprodukować łącznie aż 60 szkolnych wyprawek dla dzieci w Burkina Faso i w Togo. Średnia cena jednej wyprawki, która wystarczy na minimum 1 rok nauki, to około 100 zł.

czytaj więcej

Mamy już:
6 405
Potrzebujemy:
6 000