Wyprawka szkolna dla dziecka
Aż 2 na 3 dzieci w Afryce Zachodniej ma problem z uczęszczaniem do szkoły. Skutek? Opłakany. Brak edukacji jest powiązany z wielokrotnie wyższą śmiertelnością w dorosłości.
Większość rodzin nie może pozwolić sobie na wydatki związane z nawet najprostszą szkolną wyprawką. Balansując na granicy ubóstwa i mając do wydania dziennie niecałego dolara, nikt nie myśli o zakupie plecaka, piórnika, długopisów, czy zeszytów, tylko o tym jak cudem nakarmić całą rodziną.
Chociaż szkoła w Burkina Faso czy w Togo jest teoretycznie darmowa, dzieci często muszą z niej rezygnować, nie mając choćby jednej pary szkolnych kapci czy zeszytu. To sprawia, że powszechny dostęp do edukacji – podstawowe prawo każdego człowieka – nie jest faktem, a pobożnym życzeniem.
Posiadanie przez ucznia jednego szkolnego podręcznika zwiększa jego umiejętność czytania aż do 20%.
Katharina Michaelowa, Annika Wechtler (2006)
Szkoły w Togo i w Burkina Faso uczą nie tylko przedmiotów, które znamy z własnych szkolnych ławek. Uczą także rolnictwa, sadzenia drzew, dbania o zwierzęta gospodarskie, rozsądnego gospodarowania wodą i podstaw zdrowego odżywiania.
Brak podstawowej edukacji na powyższe tematy ma katastrofalne skutki dla całej społeczności. Nie może być tak, że brak zeszytu lub najtańszych klapek, by dotrzeć na lekcje, stoi na przeszkodzie do zdobycia podstawowych umiejętności potrzebnych do przetrwania w tej części świata!
W skład szkolnej wyprawki wchodzą m.in.:
- Małe i duże zeszyty (nawet do kilkunastu sztuk)
- Piórnik pełen długopisów, ołówków; gumka i temperówka
- Zestaw przyborów geometrycznych
- Liczydło z patyczków
- Bidon na wodę
- Klapki
- Komplet podręczników szkolnych
- Tornister
- Tabliczka do pisania, kreda i gąbka (bardzo ważne w młodszych klasach)
- Materiał potrzebny do uszycia mundurka szkolnego oraz strój na zajęcia wychowania fizycznego.
Wspieramy rodziców w zakupie wyprawek, ale nie zapewniamy 100%. Pomoc jest niezbędna, ale ważne jest, by rodzice uczyli się rozsądnego gospodarowania budżetem domowym i poczucia odpowiedzialności za dzieci.
Gosia Tomaszewska, koordynatorka misji w Togo i Burkina Faso
Często zadawane pytania
Czy mogę przekazać dary?
Ze względu na bardzo wysokie koszty transportu do Burkini Faso i Togo (liczone w setkach złotych, które moglibyśmy przekazać na bezpośrednią pomoc), zdecydowaliśmy się na zakup wszystkich potrzebnych artykułów papierniczych na miejscu. Zajmuje się tym Gosia Tomaszewska, koordynatorka misji w Togo i Burkina Faso. W ten sposób możemy również wspierać miejscową produkcję, co wpływa na dobrobyt wszystkich obywateli kraju.
Jaki % mojej wpłaty zostanie przekazany na pomoc?
Cała przekazana przez Ciebie darowizna zostanie wykorzystana na pomoc i nie stanowi źródła utrzymania Fundacji Dobra Fabryka. Jeśli chciałbyś wesprzeć cele statutowe Fundacji, kliknij tutaj.
Czy mogę wesprzeć dzieci bez podawania swoich danych?
Udostępniliśmy formularz online dla Twojej wygody, m.in. po to, abyśmy mogli po zakończonym roku przesłać Ci potwierdzenia przekazanych darowizn, które możesz odliczyć od podatku. Jeśli jednak chcesz wesprzeć pacjentów ośrodka dożywiania poprzez przelew tradycyjny, możesz skorzystać z poniższych nr. kont:
Konto do wpłat w walucie PLN: 45 1090 1883 0000 0001 2390 7365
Konto do wpłat w walucie EUR: 84 1090 1883 0000 0001 2398 7852
Konto do wpłat w walucie USD: 46 1090 1883 0000 0001 2398 7857