Demokratyczna Republika Konga

Ośrodek dożywiania

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo
Karmimy

Walczymy z głodem

Jak działa ośrodek?

Ośrodek dożywiania działający przy naszym Szpitalu św. Rafała w Ntamugendze jest jedyną tak dobrze zaopatrzoną placówką tego typu w całej prowincji Północnego Kivu. W ośrodku pomoc znajduje co najmniej 80 dzieci tygodniowo. Pomagamy najmłodszym z rozpoznanym niedożywieniem, które może prowadzić do choroby głodowej zagrażającej ich życiu. Z przypadkami klinicznego niedożywienia walczymy na jednym z oddziałów szpitala. W ośrodku dożywiania dzieci dostają cztery posiłki dziennie i jedzenie na te dni, które przed kolejną wizytą spędzają w swoich wioskach.

Ośrodek dożywiania w Kongu (DRK) to zazwyczaj miejsce bardzo spokojne, bo dzieciaki krótko po utracie apetytu tracą też całą swoją radość i energię. Na szczęście dzięki WAM ta radość i energia wracają!!!

W czasie, gdy dzieci spożywają posiłek, w szpitalnym ogrodzie szkolimy rodziców z hodowli roślin. Poznają oni także najważniejsze zasady dietetyki. Te działania mają na celu zapobieganie kolejnym przypadkom niedożywienia wśród dzieci. Nad ośrodkiem czuwają dwaj wykwalifikowani pracownicy, kucharka oraz specjalista od żywienia. Dzięki bezpośredniej bliskości naszego szpitala dzieci i ich matki przebywające w ośrodku dożywiania zostają poddane badaniom kontrolnym.

Pielęgniarze regularnie odwiedzają pacjentów w ich domach. Wizyty są niespodziewane i mają na celu skontrolowanie, czy opiekunowie zastosowali się do rad i zaleceń z ośrodka dożywiania. Sprawdza się, czy po przeszkoleniu z uprawy ziemi w przyszpitalnym ogrodzie obok ich domów powstały choćby niewielkie poletka, z których plony urozmaiciłyby dietę domowników. Pielęgniarze kontrolują, czy rację żywności otrzymaną w ośrodku dożywiania przeznacza się faktycznie na to, by dziecko, które dopiero co wróciło do zdrowia, na dobre zapomniało, czym jest głód. Ważą dzieci, badają je i zapowiadają opiekunom, że znowu odwiedzą ich bez uprzedzenia.

Koszt jednego posiłku to 15 zł. Dla nas to tyle co kawa czy sok. Dla nich to jedyna szansa na powrót do zdrowia. 

Seniorzy i dzieci potrzebują wsparcia

Pilna pomoc dla Libanu

Pomagamy Libańczykom od lat, ale sytuacja nigdy nie była tak dramatyczna. Pilnie potrzebujemy funduszy, by zakupić żywność, leki i inne niezbędne produkty dla tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. Wśród nich są dzieci i seniorzy.

czytaj więcej

Mamy już:
63 168
Potrzebujemy:
117 000