Togo

Apteka w Saoudé

Togo

Your browser does not support SVG.

Kraj bardzo słabo rozwinięty gospodarczo. Podstawą gospodarki jest rolnictwo, które wytwarza około 40% PKB i zatrudnia ok. 60% osób czynnych zawodowo. Togo znajduje się w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego.

Garść informacji:
  • bieda jest powszechna, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie ok. 58.8% gospodarstw żyje poniżej granicy ubóstwa. W miastach 26,5%
  • podstawowymi czynnikami wpływającymi na panującą biedę są: brak bezpieczeństwa żywnościowego, niewystarczający dostęp do opieki medycznej, bezrobocie oraz niedostateczne zatrudnienie, szczególnie wśród młodych ludzi
W ciągu roku apteka pomaga ok.

3 600

chorym

Leczymy
Jak działa apteka?

Apteką w Saoude opiekuje się świecka misjonarka Małgosia Tomaszewska, wysłana do Afryki przez naszą fundację. Na miejscu Małgosia wykonuje fantastyczną robotę. Na co dzień mieszka w stolicy Burkina Faso, Wagadugu i opiekuje się projektem farm w Gourcy. Do Saoude dojeżdża regularnie, by nadzorować pracę apteki pod egzotycznym wezwaniem św. Frydolina, alzackiego mnicha.

Okolica jest ekstremalnie biedna. Góry, ciężki klimat i bliskość pustyni sprawiają, że od grudnia do lutego wieje tu harmatan, pustynny wiatr, który spowija wszystko czerwonym pyłem. Ludzi nie stać na żadne leki, przychodzą więc do Świętego Frydolina z receptami od felczerów (czasem idą po kilkanaście kilometrów w jedną stronę) i tu dostają wszystko, co mają zapisane, a standardową opłatą jest… miska kukurydzy, sorgo albo innego zboża. Ta żywność jest gromadzona i rozdawana tym, którzy w porze suchej nie mają co jeść. Apteka w Saoude pracuje 5 dni w tygodniu i jest dostępna dla wszystkich.

Seniorzy i dzieci potrzebują wsparcia

Pilna pomoc dla Libanu

Pomagamy Libańczykom od lat, ale sytuacja nigdy nie była tak dramatyczna. Pilnie potrzebujemy funduszy, by zakupić żywność, leki i inne niezbędne produkty dla tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. Wśród nich są dzieci i seniorzy.

czytaj więcej

Mamy już:
44 619
Potrzebujemy:
117 000