Przekaż darowiznę Podaruj 1% Dobrej Fabryce i produkuj z nami dobro!

Chcę pomóc!

Benin - szkoła Montessori w Cove

Od stycznia 2016 roku Dobra Fabryka finansuje superfantastyczną szkołę Montessori w Cove w Beninie!!!!

Warunki lokalowe makabryczne. Połowa budynków jest zresztą w bardzo kosztownym wynajmie i dobrze by to było wykupić. Kadra nauczycielska liczy 9 osób - 6. uczy w podstawówce, pozostali w przedszkolu. W sumie uczęszcza tu ponad 200. dzieciaków, dla których szkoła jest jedyną szansą na dobrą przyszłość, kształci bowiem na naprawdę dobrym poziomie. Rodzice z okolicy walczą o miejsce dla swoich dzieciaków. Nauczyciele stają na rzęsach, żeby dać z siebie wszystko. Ktoś powie: szkoła, jak szkoła - tak powinno być wszędzie. Dlaczego więc zdecydowałem, że chcemy im pomóc? 

Po pierwsze: byłem pewien, że chcę tu postawić Dobrą Fabrykę, odkąd dowiedziałem się, że nauczyciele z Cove mimo iż zarabiają grosze, z każdej swojej pensji opodatkowują się co miesiąc dziesięciną na pomoc jeszcze biedniejszym od siebie (np. to oni finansują nieliczne leki, jakie kupuje się czasem do znanego już Wam ośrodka zdrowia w Lome). W szkole działa też system, w myśl którego rodzice których stać na czesne płacą ciut więcej, by można było przyjąć do szkoły także dzieci z rodzin, które na ani frank czesnego nie stać. 

I jedni i drudzy przyszli z miasteczka, słysząc że przyjeżdżam, żeby zaświadczyć, jak fantastyczne i ważne to miejsce, i poprosić o wsparcie: żebyśmy pomogli im wykupić ten lokal tak, żeby dzieci po skończeniu podstawówki nie musiały nigdzie iść, ale miały tu też liceum (rodzice i nauczyciele zaczynali od przedszkola i uruchamiali kolejne roczniki kształacenia w miarę "starzenia się" dzieci). Szkoła wymaga też zatrudnienia co najmniej dwóch nowych nauczycieli oraz KONIECZNIE - zakupu nowych pomocy naukowych, bo te obecne wyglądają jakby służyły od 1940. roku i są totalnie zdekompletowane. A jeszcze to, że oni próbują prowadzić te szkołę zgodnie z regułami pani Marii Montessori! Słowem: absolutnie niesamowity punkt produkcji dobra (przez edukację), prowadzony przez obłędnie dobrych ludzi! 

No i te dzieciaki!!! Chyba tylko w Kasisi widziałem dotąd dzieci tak radosne, pełne energii, nadziei i zakochane w miejscu, w którym uczą się życia! Jakie one były dumne mogąc pokazać przybyszowi z końca świata, że są UCZNIAMI SZKOŁY W COVE! Z jaką serdecznością mnie witały (czekając wcześniej cały dzień), jak ogromnym szacunkiem darzą Elizabeth (widzicie to na zdjęciach), szefową togijsko - benińskiego Chleba Życia, która sama kiedyś była nauczycielką i sama dziesięć lat temu tę szkołę założyła, wiedząc że porządna edukacja to jedyna szansa dla dzieci z rodzinnej miejscowości jej męża, na to by nigdy nie potrzebowały niczyjej pomocy? 

No i jak tu im nie pomóc?!!!

Działamy?! Naprawdę wystarczy przelew na 5. złotych tygodniowo!!!

 

Szymon Hołownia

Aktualności

Podsumowanie wpłat przekazanych do Togo i Beninu w 2016 roku.

30.12.2016

Z okazji zbliżającego się końca roku, chcemy Wam serdecznie podziękować za wszystkie wpłaty które mogliśmy przekazać do Togo i Beninu!

Poznajcie uczniów Szkoły Montessori w Cové!

31.07.2016

Choć trwają wakacje i myśli odbiegają daleko od szkolnej ławy, chcemy Wam przekazać najnowsze wieści z benińskiej szkoły:)

Szkoła Montessori w Cove uratowana!

01.03.2016

Wszystko dzięki Papieżowi Franciszkowi, który przeznaczył na ten cel całą potrzebną, brakującą kwotę. 

Szkoła Montessori w Cove potrzebuje naszej pomocy

25.02.2016

Pierwsze wysłane do Cove środki dotarły na miejsce, ale ze względu na nowe okoliczności, pilnie potrzebne jest jeszcze większe wsparcie.

Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Zamknij