Przekaż darowiznę Podaruj 1% Dobrej Fabryce i produkuj z nami dobro!

Nauka farbowania tkanin wraz z dziewczętami z Foyer

Niedawno nasze zdolne uczennice miały okazję pod okiem życzliwych senegalskich dam poznać miejscowe techniki farbowania tkanin.

Jak się do tego zabrać? To całkiem proste…:-)

Najważniejsze, żeby materiał był z naturalnej bawełny i nie miał w sobie krochmalu, który utrudniłby farbowanie. W zależności od tego jaki chcemy otrzymać wzór, związujemy bardzo ściśle materiał w węzełki w określonych miejscach albo fastrygujemy wzór, np. rybę albo kwiat, i mocno ściskamy. Podczas farbowania materiał uzyska nowy kolor wszędzie oprócz miejsc zszytych i mocno ściągniętych nitką.

Do farbowania używamy barwników, kupionych na pobliskim bazarze, mieszamy je w odpowiednich proporcjach z sodą kaustyczną. Trzeba pamiętać o tym, że każdy kolor o jakim marzymy, możemy uzyskać z trzech kolorów podstawowych: niebieskiego, żółtego i czerwonego, które, w zależności od koloru jaki chcemy otrzymać, mieszamy w odpowiednich proporcjach. 
Zanim zaczniemy farbować, materiał najpierw dobrze namaczamy w wodzie, dopiero potem w roztworze barwnika. Nie zapominając oczywiście, tak jak i nasze dziewczęta z Foyer, o grubych rękawicach ochronnych i maseczkach!

Następnie moczymy materiał w barwniku ok. 10 minut, wyjmujemy z kąpieli i rozkładamy na słońcu. Pod wpływem promieni słonecznych, barwnik w naszym materiale zmienia kolor w swój negatywowy odpowiednik. I tak z niebieskiego uzyskamy zielony, ale z zielonego już czerwony itd. … Podsuszony na dakarskim słońcu materiał (co zajmuje dosłownie moment ;-) ) płuczemy w wodzie z dodatkiem octu, żeby utrwalić kolor i … voila!!!

Na koniec wystarczy jedynie rozciąć sfastrygowane supełki i rozwinąć nasz materiał, żeby uzyskać obrus, koszulkę, czy nawet sukienkę w zupełnie nowym kolorze w sam raz na nowy, letni sezon  :-) Proste, a jakie piękne, prawda?

Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Zamknij