Przekaż darowiznę Podaruj 1% Dobrej Fabryce i produkuj z nami dobro!

Ostatnia niedziela stycznia Światowym Dniem Chorych na Trąd

 

Dzień ten ustanowiony został w 1954r. przez Sługę Bożego, francuskiego podróżnika, pisarza i poety znanego z walki na rzecz trędowatych, Raoula Follereau’a. Pośród wszystkich swoich starań i zabiegów skierowanych na pomoc chorym chciał przede wszystkim, by świat ich nie wykluczał, nie wyrzucał poza nawias, nie odbierał ludzkiej godności. Zakładał wioski w Wybrzeżu Kości Słoniowej i budził sumienia ludzkie na całym świecie wygłaszając konferencje i zwracając uwagę na całe zło, które od wieków niesie ze sobą trąd.

Mimo, że ogniska tej choroby na terenie Polski wygasły w XVII wieku nie powinniśmy dziś zapominać o problemie. Należymy już do szczęśliwej części świata, której on nie dotyczy, ale wciąż dotyczy naszych braci i sióstr w krajach najbiedniejszych. Co dwie minuty pojawia się gdzieś na świecie nowy przypadek choroby. Choroby bardzo podstępnej, trudnej do zdiagnozowania bez specjalistycznych badań, najczęściej niedostępnych na zagrożonych terenach.

Naznaczenie piętnem trędowatego pozostaje na całe życie. Schorzenie do dziś uważane jest w wielu miejscach jako kara za grzechy a chorych wyklucza się ze społeczności. W Indiach jedno z określeń trędowatych w języku hindi można przetłumaczyć jako „nieumarli”, „żywe trupy”. Trudno osądzić czy w tej chorobie bardziej bolesne są objawy czy społeczne konsekwencje. I jedno i drugie niesie ze sobą olbrzymi ładunek okrucieństwa.

Dziś jest dzień Felixa, Lucile, Fianou, Victorii, Yowy, Alougby, wszystkich mieszkańców wioski Akata Dzokpe. Jesteśmy tu, by ulżyć im w cierpieniu i samotności. Chcemy, żeby poczuli się zaopiekowani i kochani, piękni i potrzebni. Tacy w istocie są.

Koszt leczenia to zaledwie 25 złotych, 7 złotych wystarczy, by zjedli odpowiedni posiłek. Mały gest wystarczy, by poczuli się zauważeni, zaakceptowani i kochani

http://www.dobroczynne24.pl/p/leczenie-tradu

http://www.dobroczynne24.pl/p/dzienne-wyzywienie-dla-chorego-na-trad

http://www.dobroczynne24.pl/p/tygodniowe-wyzywienie-dla-chorego-na-trad

http://www.dobroczynne24.pl/p/miesieczne-wyzywienie-dla-chorego-na-trad

 

 

 

Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Zamknij